ITD – czym się zajmuje?

ITD to mundurowa organizacja, która zajmuje się kontrolowaniem zmotoryzowanych i samochodów ciężarowych. Do ich obowiązków zalicza się przede wszystkim kontrolowanie czy samochody nie posiadają niedopuszczalnej wagi, która zazwyczaj jest przekraczana przez przeciążenie aut oraz czy na pewno stan mechaniczny samochodów jest prawidłowy. Organ, jakim jest inspekcja transportu drogowego powołany został do działania 6.12.12r.

ITD została wykreowana po to, żeby spełniać parę niesamowicie istotnych zadań, do których należy: poprawa bezpieczeństwa na drogach, wywieranie nacisku na kierowców, aby przestrzegali oni zapisów ustawowych, zapobieganie rozkwitowi nieprzepisowej konkurencji, wykluczenie patologicznych zajść w transporcie drogowym oraz zapobieganie degradacji nawierzchni. Wszystko to czyni, że polepsza się również stan planety. Jakby tego było mało pracownicy ITD specjalizują się ponadto w tropieniu naruszeń, które powszechne są w transporcie drogowym.

Rządzeniem Inspekcją Transportu Drogowego para się GITD. Rewident ów odpowiada przed ministrem transportu. Do ITD zalicza się także siatkę foto-radarów oraz detektory szybkości, które ulokowane są na skrzyżowaniach oraz układy komputerowego poboru należności.

Do standardowych działań, którymi para się ITD należą kontrole lokalne, które sieją przestrach pośród kierowców pojazdów ciężarowych. Do ITD nie zalicza się przecież wyłącznie kontrolowanie pojazdów w terenie, lecz ponadto kontrola siedziby, którą posiada przewoźnik. Do aktualnych zadań ITD należy również sprawowanie kontroli nad masowym przewozem osób. To wszystko dlatego, by zapewnić stu procentową rzetelność i ochronę najlepszej jakości transportu poprzez wyłączenie z transportu drogowego aut niesprawnych bądź w pewnym stopniu felernych.

Inspektorzy są w stałej współpracy z takimi organami bezpieczeństwa jak strażnicy graniczni, służba celna czy policja. Również są w kontakcie z odmiennymi kontrolami, np: lekarka, merkantylna i Państwowa Izba Pracy.

Od końca lat 80 również Inspekcja Transportu Drogowego para się przydzielaniem licencji na transport transgraniczny.

Rate This Article
Author

jakub.oleksinski@gcds.eu

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.